شرکت طراحی سایت و سئو در شیراز
آموزش حسابداری حقوق و دستمزد

نحوه تسهیم هزینه حقوق و دستمزد

  منظور از ( تسهیم هزینه حقوق و دستمزد) چیست؟

در مجموعه ها یا موسسات تجاری  اقتصادی به بخش هایی که برای تولید کالا یا خدمات هزینه ایجاد می‌شود، مرکز هزینه گویند. حقیقتا هر بخش که در ایجاد هزینه نقشی داشته باشد یک مرکز هزینه است. در موسسات تولیدی و صنعتی مراکز هزینه ، دوایر محسوب می‌شوند. در مجموعه های تولیدی  باید بررسی کنیم که چه چیزهایی در ایجاد هزینه نقش دارند بنابر این  مراکز هزینه را شناسایی می کنیم . از این رو تسهیم هزینه اتفاق می افتد . در حقیقت با عمل تسهیم هزینه مشخص می کنیم که هر دایره در ایجاد هزینه چقدر نقش دارد.

به عنوان مثال یک کارگاه  در دایره برش تخته های چوب برای انجام عمل برش، هزینه دستمزد و سربار تحمل می‌شود در این صورت دایره برش یک مرکز هزینه به حساب می آید و یا یک سفارش ساخت که برای تکمیل آن هزینه مواد، دستمزد و سربار ایجاد می‌شود یک مرکز هزینه است و حتی یک دایره خدماتی مانند رستوران در موسسات تولیدی می‌تواند یک مرکز هزینه باشد.

تسهیم هزینه حقوق و دستمزد به مراکز هزینه چیست ؟

هدف حسابداری صنعتی کنترل بیشتر هزینه‌هاست. هزینه های ایجاد شده در یک سازمان اعم از هزینه حقوق و دستمزد و هزینه پرسنلی و … در ارتباط با نیروی  قسمت های مختلف سازمان مانند بخش اداری ، فروش ،  تولید و توزیع و … به وجود می آیند. بنابر این سهم هر بخش باید از طریق تسهیم هزینه حقوق به آن مرکز ایجاد هزینه ، تسهیم و مشخص شود.

معمولا هزینه های تشکیل دهنده هزینه ی حقوق و دستمزد ، با توجه به ماهیت آن به حساب کالای در جریان ساخت  و واحدهای اداری و تشکیلاتی و واحدهای توزیع و فروش تسهیم می‌شود.

5/5 (1 دیدگاه)
5/5 (1 دیدگاه)
5/5 (1 دیدگاه)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن