5 نکته کلیدی انتخاب نرم افزار حسابداری

با توجه به تجربه اجرایی نارون حساب در زمینه حسابرسی و مدیریت مالی شرکت های معتبر و برخورد با نرم افزار های متنوع موجود در بازار و پی بردن به نقاط قوت و ضعف تمامی نرم افزار های حسابداری، چند نکته مهم در قبل از خرید هر گونه  نرم افزار حسابداری برای یک حسابدار اشاره میکنیم.

نکته اول : جامع بودن نرم افزار

جامع بودن نرم افزار از این رو که تمامی زیر شاخه های حسابداری اعم از حسابداری مالی، حسابداری حقوق و دستمزد، حسابداری انبار، حسابداری دریافت و پرداخت و هم چنین حسابداری فروش و غیره در قالب یک نرم افزار حسابداری گنجانده شده باشد و تمامی دیتاهای وارد شده در زیرشاخه های مختلف بتوانند با هم در ارتباط باشند و به نوعی همدیگر را کاور کنند و بسته به نیاز حسابدار هر کدام از زیرشاخه را بتواند فعال یا غیر فعال کند. و آینده نگری هم داشته باشد که اگر نیاز به یک زیرشاخه داشته باشد بتواند آن را درون خود نرم افزار فعالسازی کند.

نکته دوم : گزارشگیری های دقیق و شناور

یکی از موارد فوق العاده مهم در بحث حسابداری مربوط به خروجی گرفتن و یا گزارشگیری حرفه ای و قابل درک برای عموم می باشد یعنی اگر شرکتی اقدام به استخدام نیروی حسابدار می کند صرفا جهت گزارشگیری می باشد.این گزارشات در مرحله اول برای مدیر عامل مفید، از این جهت که می خواهد آنالیز کند که شرکت سودهی یا زیان دارد حساب شرکت های طرف قرارداد چقدر هست چه میزان طلبکار و چه میزان بدهکار می باشند.در مرحله دوم گزارشات حسابداری برای سهامداران شرکت مفید هست و از وضعیت شرکت در یک سال گذشته مطلع شوند.

و یکسری افراد هستند که از بیرون شرکت خواهان سرمایه گذاری در شرکت می باشند و این افراد نیاز دارند که بر مبنای گزارشات حسابداری ، تجزیه و تحلیل بکنند تا در نهایت اقدام به سرمایه گذاری کنند. یا شرکت خواهان دریافت وام از بانکها هست در اینجا باز بانک براساس گزارشات اقدام به پرداخت وام به شرکت می کند.اگر شرکت پیمانکاری باشید و قصد حضور در مناقصه را دارید، و مبنای حضور در مناقصه گزاشات مالی می باشد از این شما نیاز به یک گزارشگیری حرفه های جهت ارائه دارید.

پس هدف از استخدام حسابدار، گرفتن خروجی ها و گزارشات مالی شرکت می باشد یعنی بدون بحث گزارشگیری شرکت اصلا نیازی به حسابدار ندارد.با توجه به موارد بالا متوجه اهمیت گزاشگیری را در حسابداری شدیم که یک اصل مهم و کلیدی در بحث حسابداری و همچنین نرم افزار حسابداری می باشد.

نکته سوم : محاسبات دقیق 

در واقع بیشتر در حسابداری انبار نیاز به محاسبات دقیق داریم و با توجه به روش های متفاوتی که در محاسبه خروجی کالا وجود دارد روش های مثل LIFO – FIFO و روش میانگین و شناسایی ویژه. باید به این نکته هم وجه داشته باشید که نرم افزار حسابداری خریداری شده از کدام روش برای محاسبات استفاده می کند و دقیق ترین روش محاسبه کدام است تا در محاسبات و گزارشگیری ها  خطا نداشته باشید.

نکته چهارم : پشتیبانی نرم افزار 

از آنجای که کار با هر نرم افزاری در روز های اولیه ممکن هست نیاز به آموزش و رفع خطا داشته باشد شما باید بررسی کنید ببیند که کدام یک از شرکت های تولید کننده نرم افزار حسابداری دارای پشتیبانی قوی و تمام وقت هست.نیروی های که در بخش پشتیبانی بکار گرفته می شوند آیا دارای دانش حسابداری و تکنیکال هستند یا برای کاهش هزینه های شرکت فروشنده نرم افزار از نیرو های مبتدی و کم تجربه استفاده می کنند.از این رو ما بحث پشتیبانی رو با توجه به سابقه چندین ساله اجرایی حسابرسی و مدیریت مالی، از نکات کلیدی در خرید نرم افزار حسابداری می دانیم.

نکته پنجم : سابقه فعالیت شرکت ارائه دهنده نرم افزار

در سالیان گذشته شرکتهای وجود داشتند که اقدام به تولید نرم افزار حسابداری کرده اند و چند سالی را خدمات ارائه داده اند و در نهایت به دلایل مختلفی نتوانستند به فعالیت خود ادامه دهند حال شما فرض کنید از این شرکت ها نرم افزار حسابداری خریداری کرده اید و تمامی اطلاعات مالی و حسابداری خود را در این نرم افزار وارد کرده اید و شما به هردلیلی نیاز به بروزرسانی نرم افزار و یا رفع مشکلات نرم افزار داشته باشید و شرکت ارائه دهند نرم افزار دیگر وجود خارجی نداشته باشد، نهایت شما مجبور به تغییر نرم افزار و پرداخت هزینه بالاتری جهت خرید نرم افزار دیگری هستید.

از این رو ما به شما در خرید نرم افزار حسابداری توصیه می کنیم که به سابقه شرکت و حتی سیاست های آینده شرکت ارائه دهنده نرم افزار هم دقت کنید.

قبل از خرید هر نرم افزاری حتما با ما تماس بگیرید و از کارشناسان شرکت مشاوره بگیرید.
شماره موبایل کارشناس فروش
۰۹۱۷۸۰۹۹۴۰۳
شماره شرکت:
07191002210
به این مطلب امتیاز دهید
[مجموع: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک داری? با ما تماس بگیرید